DİKKAT!

DİKKAT: Bloga girilmiş çoğu yazı ya çocuklukta yaşanmış cinsel istismar ve tecavüzle ya da ergenlik ve/veya yetişkinlikte yaşanmış tecavüz, cinsel saldırıyla ilgilidir. Bu tür yazıları okurken yaşadığınız olayı/olayları zihninizde tekrar yaşayabilirsiniz. Eski korku ve kaygılarınız yüzeye çıkabilir. Her hangi bir şeyle (ses, görüntü, koku, dokunma, tat) olayla, olaylarla ilgili anılarınız tetiklenebilir, geriye dönüşler (flashback) yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda okumayı bırakmanız, ihtiyaç duyduğunuzda, gücünüzü toplayınca tekrar okmanız iyi olabilir.

2 Aralık 2016 Cuma

Taciz İfşası Görünce Yapılacaklar

1- Kişinin beyanını esas alın. “Kadın/hayatta kalan beyanının” ne olduğundan emin değilseniz okuyun, öğrenin. Sonra kişinin beyanını esas alın.

2- Sorduğunuz soru “Ya adam haklıysa?” değil, “Ya adam tacizciyse?” olsun.

3- Kişiye sizce bunun “neden taciz olmadığını” değil, taciz failine “bunun neden rahatsız edici olduğunu” anlatın. Emin olun kadınları ve lgbti+leri *aslında taciz edilmediklerine* ikna etmeye çalışan yeterince insan zaten var, onlara katılmayın.

4- Kişiye destek olun. Bundan sonra ne yapabileceği konusunda yardımcı olun, hiçbir şey yapamıyorsanız geçmiş olsun deyin.

5- Kişiye akıl öğretmeyin.

6- Kişiye destek olan insanlara akıl öğretmeyin.

7- Tacizciyi savunan kişilere akıl öğretin.

8- Kişiyi susturmak için kendi başınıza gelen daha büyük tacizleri sıralamayın, karşınızdakinin deneyimini önemsizleştirmeye çalışmayın.

9- Kişiye detay sormayın. Ancak detay anlatırsa inanacağınız izlenimi vermeyin, kişiye yeniden travma yaşatmayın.

10- Tacizcinin masumiyet ihtimalini, kişinin beyanının önüne koymayın. İstatistiklere inanın, taciz kültürünü bilin, ataerkiyi çöpe atın.

11- Bunların hiçbirini yapamayacaksanız susun. Ağzınızı açmayın.

Kaynak: http://afedersinfeminist.tumblr.comHiç yorum yok:

Yorum Gönder